Activities

Home


Sports

Activities – 2014-2016 - Sports National Level

Sl.No.

Name

Achievement

Event

Venue

Place

1.

Ekta Mondal

20th Sr. National

Tennis Ball Cricket

Faizabad

 4th

2.

Sunaina Nag

20th Sr. National

Tennis Ball Cricket

Faizabad

4th

3.

Anshu Priya Verma

20th Sr. National

Tennis Ball Cricket

Faizabad

4th

4.

Kanchan Kumari

20th Sr. National

Tennis Ball Cricket

Faizabad

4th

5.

Arti Kumari

20th Sr. National

Tennis Ball Cricket

Faizabad

4th

6.

Farhat Naz

20th Sr. National

Tennis Ball Cricket

Faizabad

4th

7.

Anjani Kumari

20th Sr. National

Tennis Ball Cricket

Faizabad

4th

8.

Pratima Kumari

20th Sr. National

Tennis Ball Cricket

Faizabad

4th

9.

Arti Kumari

Junior National

Tennis Ball Cricket

Patiala

3rd

10.

Farhat Naz

Junior National

Tennis Ball Cricket

Patiala

3rd

11.

Anshu Priya Verma

Junior National

Tennis Ball Cricket

Patiala

3rd

12.

Anuradha Pandit

Junior National

Tennis Ball Cricket

Patiala

3rd

13.

Rinky

Sr. National

Handball

 

 

14.

Singo Tudu

2nd National Inter Zonal

Teni Kait

Haridwar

5th

15.

Alishka Agarwal

Inter Zone National

Athletics

Pune

1st (800 mtrs.)

2nd (1500 mtrs.)

16.

 

Junior National

Athletics

Lucknow

3rd (800 mtrs.)

17.

 

East Zone National

Athletics

Calcutta

1st (1500 mtrs.)

2nd (800 mtrs.)






































State Level

Sl.No.

Name

Achievement

Event

Venue

Place

1.

Madhushree Guha

Sr. State Championship

Cricket

Participated

2.

Rinku Kumari

Sr. State Championship

Cricket

Participated

3.

Ekta Mondal

Sr. State Championship

Cricket

Participated

4.

Shikha Kumari

Sr. State Championship

Cricket

Participated

5.

Farhat Naz

Jr. State Championship

Cricket

Participated

 

 

Sr. State Championship

Cricket

Participated

6.

Sunaina Nag

Jr. State Championship

Cricket

Participated

 

 

Sr. State Championship

Cricket

Participated

7.

Anshu Priya Verma

Jr. State Championship

Cricket

Participated

 

 

Sr. State Championship

Cricket

Participated

8.

Kanchan KUmari

Jr. State Championship

Cricket

Participated

 

 

Sr. State Championship

Cricket

Participated

9.

Arti Kumari

Jr. State Championship

Cricket

Participated

 

 

Sr. State Championship

Cricket

Participated

10.

Ansari Kumari

Jr. State Championship

Cricket

Participated

 

 

Sr. State Championship

Cricket

Participated

11.

Pratima Kumari

Jr. State Championship

Cricket

Participated

 

 

Sr. State Championship

Cricket

Participated

12.

Rama Kumari

Kolhan University Inter College

Chess

1st

 

Jyoti Sharma

Kolhan University Inter College

Chess

8th

 

Shoukin Parmanick

Kolhan University Inter College

Chess

4th

 

Sweta Ranjan

Kolhan University Inter College

Chess

6th

13.

Alishka Agarwal

Sr. State Meet

Athletics

1st (800 mtrs)

1st (1500 mtrs)



Extra Curricular/Cultural Activities

2011- 2016



  • Cultural Programme presented by the students in Establishment Day of Kolhan University, Chaibasa in 13th August 2011.

  • Cultural Programme presented by the students in Graduate School College (Visit of Hon’bl Chancellor Dr. Syed Ahmed, Govt. of Jharkhand)in 21st November, 2011.

  • Cultural Programme presented by the students in Chandil (Visit of Ex- Chief Minister Shree Arjun Munda) in 12th January 2012.

  • Students got First Prize Rs. One Lakh in Patriotic Song Competition in Ranchi.

  • Students participated in various events and Represented Kolhan University in East Zone Youth Festival Ranchi, 2012.
    1. Rupali Singh Thakur stood first in Ghazal.
    2. 2nd Prize in Group Song Indian.
    3. 3rd Prize in Debate.

  • Overall Championship Trophy in Youth Festival, 2013 conducted by Mahila College Chaibasa.
    1. Rupali Singh Thakur stood first in Ghazal.
    2. Reshmi Bhattacharjee stood first in Classical Vocal.
    3. Western Group Song – 1st
    4. Gargi Bakshi stoof 1st in Western Solo.
    5. Rikita Pattanayk stood 1st in Odissi Dance.
    6. Namrata Banerjee Stood 1st in Creative Writing.
    7. Shilpi Tiwary & Kumari Rajpriya stood 1st in Hindi Debate.
    8. Mou Mukherjee & Nadia Samreen stood 1st in English Debate.
    9. 2nd Prize in Skit.

  • Runner Tropy in Youth Festival 2016.
    1. Nidhi Prasad stood first in Ghazal.
    2. Nidhi Prasad stood first in Classical Vocal.
    3. Indian Group Song – 2nd
    4. Survi Banerjee stood 1st in Kathak Dance.
    5. Namrata Banerjee Stood 1st in Creative Writing.
    6. Shilpi Tiwary & Shilgat Sharma stood 1st in Hindi Debate.
    7. 2nd Prize in Group Dance.

  • Nidhi Prasad of B A (Hons) Music given performance in National Chhau Mahotsav, Saraikela in 2015.

  • April 2016 - In Kolhan University,Chaibasa presentation of Cultural function during NAAC visit there.
Nidhi performed in “ MOUSIQUI” Musical Show in Siri Fort Auditorium, New Delhi in presence of Ex- Chief Minister Shila Dikshit and Farookh Abdullah and Also selected in ZEE Sa Re Ga Ma.